Technika lovu na položenou bez zátěže

Položená bez zátěže? Veřejnosti málo známý způsob lovu ryb, avšak pro určité jedince v odvětví rybolovu i nauka, jak nakládat se sestavou a reagovat v okamžiku lovu s citem. Způsob, na který někteří rybáři nedají dopustit.

Technika lovu na položenou bez zátěže

Od klasické položené se příliš neodchýlíme. Rozdílem je mezi způsoby chybějící zátěž. Bez zátěže se obtížněji nahazuje a hody jsou také kratší. Těžké nástrahy, například mrtvá rybka, větší kus těsta nebo třešeň, jdou nahodit snadno a relativně daleko.

Problémy však nenastávají ani s lehkými nástrahami. S trochou cviku jde nahodit na několik metrů například i jedno malé zrnko kukuřice na háčku. Daná metodu se hlavně praktikuje na vodách o malé rozloze, kde na velké vzdálenosti většinou nahazovat nemusíte.

Potřebujete-li dostat nástrahu dál od břehu, použijte jako zátěž malý broček umístěný na vlasci, přibližně 15 až 20 cm od nástrahy. S bročkem lze chytat i za silného větru, nebo když lovíte na nástrahy splývající k hladině. Snažte se vyhnout zátěži. Délku hodu prodlouží také vlasec o menším průměru a vhodný prut.

Po dopadu nástrahy na hladinu vyčkejte, až nástraha dopadne na dno. Může to, hlavně na větší hloubce, chvíli trvat. Následně stačí napnout vlasec, abyste měli zřetelný kontakt s nástrahou. U lehkých nástrah se musí vlasec napínat s citem a jemně, často i potahováním pomocí prstů, aby nedošlo k vlečení nástrahy po dně. Bez kontaktu s nástrahou se účinnost lovu a citlivost detekce záběru silně snižují.

Občas se stane, že vlasec po náhozu plave na hladině. Ponořte tedy špičku prutu pod vodu a několikrát otočte kličkou navijáku. Vlasec se tak bez problémů potopí.

Čihátko není na škodu věšet mezi očka prutu. Nesmí být příliš těžké, aby netáhlo svou vahou nástrahu a neskončilo ležet na zemi. Současně však něco málo vážit musí, aby udrželo vlasec mírně napnutý.

Pro signalizaci záběru se Vám vyplatí použít silnější ohnuté stéblo trávy nebo přeložený těžší proužek papíru.«« Princip lovu na položenou bez zátěže Lovení dravců na mrtvou rybku »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23543 (magazinrybar.cz#78)