Cejnek malý, Abramis Bjoerkna

Líbil by se Vám zásek třeba v mělčině u břehu se stříbřitou lesknoucí se, středně velkou rybou? Velké oči, načervenalé prsní i břišní ploutve jsou jasným poznávacím znamením Cejna Malého, zelenkavého. Pojďme si poradit jak docílit daného úlovku.

Charakteristika Cejnka Malého

Patří do čeledi kaprovitých. Vyskytuje se jak ve stojatých, tak v proudících vodách. Běžná velikost se pohybuje mezi 15-30 cm, růstové maximum je kolem 45 cm při hmotnosti přes 1 kg. Dožívá se od 10 do 15 let. Pohlavní dospělosti dosahuje ve třetím až čtvrtém roce života. Období rozmnožování připadá na květen až červen, samice tehdy klade 10 000 až 80 000 jiker na zatopené pobřežní rostliny. Příležitostně dochází ke křížení s ostatními druhy cejnů, plotice nebo perlín.

Je nejmenší z cejnů. Má však v poměru k délce nejvýše tělo a největší šupiny. Tělo má vysoké, ploché, šupiny jsou výrazně stříbrné. Hlava je malá s velkýma očima a spodním postavením úst. Párové ploutve jsou načervenalé, ostatní tmavé. V porovnání s ostatními druhy cejnů má kratší anální ploutev. Mezi břišní a anální ploutví se nachází hladký, bez-šupinatých kýl.

Stává se hojnou, často lovenou rybou s celoročním aktivitou, běžnou, ve většině tekoucích i stojatých kaprových vod. Živí se rostlinnou i živočišnou potravou.Místo loviště Cejnka Malého (Zelenkavého) »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23545 (magazinrybar.cz#84)