Výbava pro rybolov na plavanou I

Rozhodli jste se lovit ryby metodou lovu na plavanou? Pak je zřejmé, že k dané metodě budete zajisté potřebovat patřičné vybavení, jenž hraje důležitou roli a má vliv na Vaše rybolovné výkony. Pojďme si tedy přiblížit rekreační chytání lovu na plavanou.

Podběrák pro lov na plavanou

Pro lov na plavou je zřejmé, že se budou používat určitým způsobem zaměřené podběráky. Obvykle se jako rybáři s danými podběráky u jiných technik lovu málo kdy setkáte. Opravdu zřídka. Obecným, dá se říci standardem, je podběrák, jenž má oddělitelný rám se síťkou od tyče (ručky).

Z větší části i pravděpodobnosti, nebývá rám skládací, jako je tomu u klasických trojúhelníkových podběráku. Bývá nejčastěji vyráběn kruhového nebo elipsového tvaru. Můžete narazit i na trojúhelníkový tvar rámu, přičemž je taktéž neskládací a jednodílný.

Síťka je poměrně mělká, aby z ní bylo snadné vyjímat ulovené ryby. Většinou je její hloubka jen přibližně 30 cm, verze pro větší ryby bývají hlubší, aby ryba nevypadla, nebo nevyskočila. Síťovina je nejlepší z monofilních vláken, která nenasakují vodu ani pachy a zapíchnutý háček se z ní lehce vytáhne.

Očka síťoviny jsou tedy bez-uzlíkové a husté, kdy jde převážně o očka přibližně 2 až 3 mm. Větší očka síťoviny mohou způsobit problémy se zamotáváním broků a háčků. Rovněž tak, příliš malá velikost ok, znamená horší průtok vody při zvedání podběráku nad vodu, zejména, je-li již síťka mírně obalena rybím slizem.

Kostra rámu podběráku je většinou z duté hliníkové trubičky nebo z jiných lehkých či pevných materiálů. Rám musí mít, co nejmenší hmotnost, neboť na dlouhé tyči bude cítit každý gram navíc. Průměr obruče závisí na velikosti ryb, které si troufnete chytat. Rybu není možné s podběrákem nahánět, neboť se na to nehodí a je na to je příliš dlouhý i těžce ovladatelný. Vhodné je vlastnit podběrák širší, přičemž do něj rybu bezpečně a hned přitáhnout.

Obecně používaný průměr se pohybuje přibližně okolo 45 až 50 cm, kdy jde o dostatečnou velikost i pro nouzové podebrání kapra kolem 65 cm. V případě, že máte zálusk výhradně na bílou rybu stačí Vám podběrák menší. Dělají se i extra velké nebo naopak malé průměry, výběr je poměrně široký.

Důležitou roli hrají i závity. Obvykle jsou daný určitými pravidly, ale přeci jen, není na škodu, ověřit si, zda-li zda tyč pasuje k rámu. Neboť právě spojení rámu s tyčí podběráku je realizováno závitem.

Tyč na podběrák je ve vyhotovení materiálu teleskopická a dělená – odkládací. Dělená – odkládací nabízí možnost změny délky během lovu, což se osvědčí zejména při použití velmi dlouhých tyčí v těsném prostředí.

Teleskopické tyče jsou zase bezpečnější při kolmém zvedání ryby na vodu z vysokého břehu. Složená tyč má v obou verzích něco kolem 120 cm. Celková délka by neměla být menší než 3 metry. Když budete mít tyč dlouhou, můžete v případě potřeby využívat jen několik prvních dílů, z kratšího podběráku ale delší neuděláte.

Dlouhé tyče uplatníte při použití dlouhých bičů, s kterými nedostanete rybu ke břehu a musíte si pro ni proto dosáhnout podběrákem, a pak samozřejmě na vysokém břehu. Tyč nesmí být těžká. S rozloženou namontovanou síťkou se nesmí příliš prohýbat.Vezírek pro lov na plavanou »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23486 (magazinrybar.cz#85)