Plavaná a potoky

Lov na plavanou, malé mimopstruhové potoky a příjemný oddech i relax snouben s přírodou a její atmosférou. Ryzí kouzlo rybolovu, jenž bývá často podceňované a právě o tyto pocity se určití rybáři připravují.

Plavaná, potoky a vybavení

Jako rybáři si vystačíte se zcela základní a jednoduchou výbavou. Žádná náročnost, nýbrž pohoda. Pruty jsou obvykle volené pro lov na plavanou, jenž se týká potoků, klasické se skladným teleskopickým bičem o délce zhruba 3 až 5 metrů.

Rybaříte rádi s prutem s očky a navijákem? Pak není příliš vhodné v těchto vodách používat dlouhé matchové speciály nebo boloňky. Není třeba nahazovat dál než pár metrů, prut by měl být určitě lehký, s gramáží do 15 g a radši kratší.

Pokud zvolíte kvalitní naviják budete ve výhodě, ale postačí Vám i prostý naviják. Prut držte zásadně stále v ruce. Jelikož stále držíte v ruce prut je vhodné zvolit naviják lehký, plastový, menšího typu. Samozřejmě, záleží na Vás.

Výhodou daného náčiní, tedy navijáku i prutu spočívá v možnosti delšího náhozu. Nemusíte se trápit délkou sestavy, a pokud zabere větší ryba, automaticky o ni nepřijdete, jak tomu bývá u biče. Bič zase získává výhodu na rychle tekoucích úsecích potoka, kde je chytání s bičem mnohem rychlejší a efektivnější.

Kmenový vlasec by měl být zhruba 0,12 mm. Souboj i s tou nejmenší rybkou se stává zážitkem. Pokud využijete k lovu návazec, jistě se Vám šikne silný silon například přibližného rozměru, jako 0,06 mm.

Rozhodně byste měli používat silné splávky. Odolné, pevné, krátké i lehké, do přibližně 0,5gramů. Hodí se Vám jednoduché splávky například ve tvaru kapky.

Háčky by se měli odvíjet podle velikosti výskytu ryb, typu i druhu, rovněž tak závisí na ročním období. Vhodné jsou malé háčky, kdy se obecně na potocích používají háčky o velikosti 16.

Jistě uplatníte při lovu na plavanou maličkosti, jako jsou bročky pro vyvážení splávků, obratlíky menších velikostí, cívku s návazcovým vlascem, podběrák, náhradní háčky i vyprosťovač háčků.Taktický lov na plavanou »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23483 (magazinrybar.cz#52)