Muškařská šňůra

Začínáte s muškařením či jste mušce jako takové propadli? Co je to muška, k čemu slouží a jak se rozděluje? Řada začínajících rybářů mnohdy muškařskou šňůru neberou v potaz a bývá v ústraní. Pojďme si říct pár zajímavostí, které nejsou na škodu.

Muškařská šňůra a příčný profil

Doba pokročila a tempo se nezastavuje. Dříve existovali pouze muškařské šňůry, které měli na průřezu nutně kulatý tvar. Dnešní doba však nabízí řadu možností.

Shark Skin

Jde i šňůru, která má mikroskopickou texturu ve tvaru žraločích šupin. Jedná se o snížení tření , kdy má šňůra lepší plovací schopnosti. Nevýhodou může být jemné poranění prstů při stahování.

Ridge Technology

U daného typu šňůry se můžete setkat s průřezem hřebenité tvaru. Jde o menší plochu tření při průchodu očky, hladší chod i delší hody.

Potápivost muškařské šňůry

Nejen v podélném a příčném profilu se muškařské šňůry liší, rovněž tak i svou hustotou, která souvisí s jejich schopností plavat.

Floating

Jedná se o muškařskou šňůru, často označovanou, jako „F", která plave na hladině.

Intermediate

Muškařské šňůry charakteristické pomalým potápěním šňůry, známé pod zkratkou „I", které se obecně uplatňují mezi rybáři snad nejvíc. Daná a správná šňůra by se měla vznášet pod hladinou.

Sinking

Jde o šňůry („S"), které za žádných okolností neplavou . Uplatníte je zejména při lovu, co nejblíže u dna. Patří sem všechny šňůry s potápivostí větší než 5 cm/s.

F/I

Jsou plovoucí šňůry, které mají intermediální v mnoha případech i čirý konec. Běžně se vyrábí v délce 3 až 4,5 metrů. Samozřejmě, možnost délky je různá. Oceníte je určitě v případě stojatých vod.

F/S

Jde o muškařské plovoucí šňůry, které se liší od šňůr F/I svým koncem, jenž mívá vyšší potápivost. Využijete je při lovu se streamery, obvykle tam, kde se snažíte dostat přes proudná místa.

Mini Tip, Midge Tip

Jde o muškařské šňůry určené na jezera, které mají poslední metr plovoucí šňůry čirý a intermediální. Jsou vhodné pro pakomáry i nymfy.

Bottom Express, Deep Water Express

Jsou jasně dané šňůry, které si rybář pořídí v případě největších hloubek. Jsou známé svou potápivou hlavou a plovoucí runningem. Hmotnost je obecně v grainech a délka hlavy bývá přibližně 6 až 9 metrů.

Density Index

Znamenají rychlost potápění šňůry, kdy je udávaná rychlost ponoření šňůry v palcích/vteřinu.

Density Compensated

Zde se jedná o charakteristickou vlastnost potápivosti šňůry v jednotlivých částech. Jde o snahu, aby se potápěla ve všech místech stejně, tedy v přímce. Docílíte přímějšího kontaktu s nástrahou.

Sweep

Jde o muškařskou šňůru, jenž má při potápění tvar písmene U. Je vhodná na různé techniky, kdy se obecně nejvíc využívá při technice washing line tzv. prádelní šňůra.«« Profily muškařské šňůry a jejich dělení Materiál muškařské šňůry »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23478 (magazinrybar.cz#94)